Categories
Piosenki i moje skojarzenia z nimi

Skądś to znam, tylko nie wiem skąd. Pomożecie?

11 replies on “Skądś to znam, tylko nie wiem skąd. Pomożecie?”

Cześć. Przedwczoraj słyszałem w dolnołużyckim radiu właśnie to nagranie, opracowaną piosenkę ludową. Z tego, co mówi się na początku, śpiewano ją kiedyś na weselach jako pożegnanie z panną młodą. I słuchajcie, ja tę melodię skądś znam, tylko nie mogę sobie przypomnieć skąd. Może wy pomożecie? Swoją drogą, pani, która mówi na początku po dolnołużycku, nie ma jeszcze tego wyraźnego niemieckiego akcentu, który dzisiaj już słychać u większości.

Drugiego szukam. Ono gdzieś jest, ale jeszcze nie umiem go uchwycić. Ale znam tę melodię. Wcale nie z wesel 😀

Hej, miło Cię widzieć na Eltenie. ☺ Ten pierwszy link to na pewno nie jest to samo, ale masz rację, że melodia podobna. I faktycznie melodia tej łużyckiej piosenki mi się jakoś kojarzy z country albo szantami, może nawet z muzyką irlandzką.

Ten utwór jest wykonywany przez wielu różnych artystów, bardzo ładny. Czemu grają go na weselach to się nie dziwię, ostatnia róża lata, cały tekst to mocny komplement dla, zapewne, Panny Młodej.
Ciebie również miło tu spotkać 🙂 ostatnio próbowałem się do Ciebie dodzwonić, ale numer, który mam jest chyba nieaktywny. Teraz się to nie uda, bo niedawno padł mi telefon i póki co nie porozmawiam przezeń niestety.

No oczywiście! Dzięki wielkie! Nawet nazwa się zgadza: Ta slědna roža, czyli Ostatnia róża. Teraz tylko muszę jeszcze sprawdzić, gdzie i w jakim wykonaniu to znam. A poza tym mam kolejną zagwozdkę dla łużyckich badaczy, znam np. jednego młodego muzykologa, więc podzielę się z nim i jestem ciekaw, jak właśnie ta piosenka przeszła skądś z Wielkiej Brytanii do Łużyc Dolnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *