Categories
O radiu i z radia

RadioSzczur, czyli dostępny program do słuchania radia dla systemu Windows

Cześć wszystkim. W tym wpisie chciałbym nadrobić kolejną zaległość, tym razem już z wiosny tego roku. Wspominałem wam wtedy, że jestem jednym z moderatorów bazy stacji radiowych dla programu RadioSure i że prawdopodobnie coś wam o nim napiszę, bo warto wiedzieć. Teraz wreszcie mnie naszło, tak więc:
Przed Państwem RadioSzczur! Ehm, znaczy się RadioSure.
Swego czasu był wśród niewidomych bardzo popularny program TapinRadio dla systemu Windows. Jest to program do słuchania stacji radiowych z całego świata, który ma też kilka innych przydatnych funkcji, np. nagrywanie. Przez parę lat miał bardzo dobrą i na bieżąco uaktualnianą bazę. Niestety w roku 2017, jeśli dobrze pamiętam, administrator samego programu pokłócił się z administratorem bazy i stacje przestały być uaktualniane na bieżąco. Ja używałem Tapina bardzo często i nieskromnie też powiem, że współpracowałem z adminem bazy, z resztą Czechem jak ja. Później długo szukałem alternatywy, aż w końcu wiosną tego roku dowiedziałem się właśnie o programie RadioSure.
Wiedziałem o nim już dawno, ale myślałem, że dla niewidomych jest on średnio dostępny i wątpiłem też, że baza stacji może być na takim poziomie jak kiedyś w TapinRadiu.
Otóż zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony, ponieważ jak się okazuje, lista stacji w RadioSure jest uaktualniana przez użytkowników programu, chociaż sam program miał ostatnią aktualizację chyba 6 albo 7 lat temu.
W tym momencie uważam, że RadioSure to najlepsza aplikacja do słuchania radia na system Windows z perspektywy osoby niewidomej. Program jest całkiem nieźle dostępny dla czytników ekranu, przynajmniej JAWS i NVDA, i tak jak już wspominałem, baza stacji jest na prawdę duża i często uaktualniana. Dodam też, że każda stacja może mieć aż 6 strumieniów, dzięki czemu jeśli ktoś ma gorsze łącze, często nie musi się martwić, bo wiele stacji ma strumienie w kilku jakościach.
Tak jak TapinRadio, też RadioSure ma funkcję nagrywania, tylko niestety w odróżnieniu od Tapina nagrania nie mają w nazwie daty i godziny, a jedynie nazwę odtwarzanego utworu albo, jeśli stacja takiej informacji nie wysyła bądź jeśli my wyłączymy rozdzielanie wg. utworów, pliki nazywają się po prostu Untitled i cyferki. Dlatego do nagrywania nadal używam najczęściej TapinRadio.
W związku z powyższym, jeśli szukacie programu do słuchania waszego ulubionego radia albo chcecie odkrywać kultury innych narodów za pomocą radia, gorąco polecam właśnie RadioSure. Istnieją dwie wersje programu. W wersji darmowej baza stacji jest uaktualniana raz na tydzień, co można obejść (zobacz niżej), jest też ograniczenie liczby ulubionych stacji i nie ma kilku zaawansowanych opcji, np. serwera proxi. Wersja płatna kosztuje chyba 10 albo 15 dolarów amerykańskich, nie pamiętam dokładnie. W niej baza stacji jest uaktualniana codziennie, stacji ulubionych może być nawet 100, nie rozumiem, czemu nadal jest to ograniczone, i tak jak wspominałem, wersja płatna dodaje parę zaawansowanych funkcji, na których się nie znam.
Kolejna przydatna funkcja w programie to skróty klawiszowe. W samym programie jest ich kilka, ale jeśli używacie czytnika NVDA, zainstalujcie wtyczkę, która wzbogaca listę skrótów na prawdę znacznie.
Poniżej zamieszczę wam link do pliku z samym programem, do dodatku dla NVDA oraz na stronę z bazą stacji, później opiszę trochę program i skróty klawiszowe.
Plik z programem:
http://www.radiosure.com/download/2776/
Dodatek do NVDA:
https://github.com/paulber007/AllMyNVDAAddons/raw/master/radioSureAccessEnhancement/radioSureAccessEnhancement-2.1.nvda-addon
Baza stacji:

Stations


Stąd można pobrać najnowszą bazę w pliku zip, którą trzeba później wkleić do folderu Stations w katalogu programu, więcej znajdziecie pod koniec wpisu.
Po zainstalowaniu programu zacznie grać od razu pierwsza stacja na nieaktualnej liście, którą zawiera plik instalacyjny. Żeby wyłączyć odtwarzanie, trzeba nacisnąć Alt+Shift+P albo znaleźć klawiszem Tab w oknie programu przycisk Play i kliknąć w niego. Później polecam też w ustawieniach odznaczenie opcji, żeby po włączeniu programu od razu zaczęła grać ostatnia odtwarzana stacja, ale to już jak kto woli. Nowa lista powinna pobrać się w ciągu kilku minut (najwyżej 15 do 20), jeśli tylko program cały czas będzie uruchomiony, i na systemie Windows 10 po aktualizacji bazy pojawi się również powiadomienie. Niestety paru moich znajomych miało z tym problem, prawdopodobnie coś blokował antywirus. Starszą bazę poznacie tak, że wiele stacji po prostu nie będzie grało, bo ona jest z przed jakichś 6 lat. Wtedy trzeba z wyżej wymienionej strony pobrać nową bazę, rozpakować plik Stations(2).zip i plik z rozszerzeniem .rsd wkleić do odpowiedniego katalogu. Najszybciej dotrzecie do niego tak, że na skrócie RadioSure na pulpicie naciśniecie Alt+Enter, znajdziecie Tabem przycisk Otwórz lokalizację pliku i wylądujecie w folderze RadioSure. Tu znajdźcie folder Stations i właśnie tam wklejcie plik z bazą, później usuńcie poprzedni, który zawiera w nazwie starszą datę.
Jeśli nie znacie angielskiego, w menu kontekstowym na którymkolwiek przycisku w oknie programu znajdziecie menu rozwijane Language, gdzie można wybrać też polski.
Stacje można wyszukiwać w kilka sposobów. Najłatwiej i najszybciej oczywiście poprzez pole wyszukiwania w oknie programu. W wyszukiwaniu można łączyć różne parametry, np. nazwę, gatunek i kraj, tylko pamiętajcie, że kraje, gatunki i języki trzeba wpisywać po angielsku. Dlatego, jeśli chcemy znaleźć np. stacje z Czech grające rock, można wpisać czech rock. Lista stacji jest od razu obok pola wyszukiwania, wystarczy raz nacisnąć klawisz Tab. Niestety po liście stacji nie można poruszać się za pomocą liter, tak jak znamy to np. z eksploratora Windows. Trzeba też uważać na kolejność stacji, bo np. w Rosji część stacji ma nazwę napisaną łacinką, część cyrylicą i pierwszeństwo ma łacinka.
Kolejnym elementem po liście stacji jest przycisk do wyboru strumienia, czyli często jakości odtwarzanego dźwięku. Podczas odtwarzania stacji jest on oznaczony formatem i czasami też jakością, np. MP3 128 albo AAC. Po kliknięciu rozwinie się menu kontekstowe z listą adresów, poprzez które można słuchać danej stacji. Aktualnie odtwarzany adres jest zaznaczony, tak jak np. pola wyboru. Stąd można też łatwo skopiować taki adres, nie pamiętam jak w JAWSie, w NVDA potrójnym naciśnięciem skrótu NVDA+numeryczna piątka w układzie desktop albo NVDA+Shift+O w układzie laptop.

Kolejny sposób wyszukiwania to filtry, które domyślnie są dostępne tylko z poziomu myszki, czyli np. JAWS kursora albo przeglądania ekranu w NVDA. Dodatek do programu NVDA znacznie ułatwia sprawę, co opiszę w ramach skrótów klawiszowych.
Okno programu zawiera kilka przycisków, pole wyszukiwania, listę stacji i suwak głośności. Większość z tych kontrolek jest związana z odpowiednimi skrótami klawiszowymi samego programu lub dodatku do NVDA, więc nie będę opisywał samych przycisków, tylko od razu przejdę do skrótów, które są z nimi związane.
Skróty w samym programie mają tę zaletę, że działają one też poza oknem programu, nawet gdy jest on w zasobniku systemowym:
Alt+Shift+P jak Play = odtwarzaj/zatrzymaj ostatnią odtwarzaną stację, to samo robi przycisk Play
Alt+Shift+R jak Record = nagrywaj/zatrzymaj nagrywanie
Tu uwaga: Jeśli chcecie mieć gwarancję, że nagrania będą ciągłe, bez podziału na utwory, warto zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach. Ja to polecam, bo niektóre stacje zamiast informacji o utworach wysyłają inne teksty albo tytuły utworów wysyłają z opóźnieniem.
Alt+Shift+M jak Mute = wycisz/zgłośnij
Alt+Shift+numeryczny plus i minus = podgłośnij/scisz o 4%
Alt+Shift+H jak Hide = ukryj/pokaż okno programu
Ten skrót warto zapamiętać, bo czasami program sam z siebie znika, mimo że odtwarzanie nadal trwa. Wtedy właśnie tym skrótem znów wywołamy okno programu.

Dodatek do programu NVDA, o którym wspomniałem wyżej, dodaje kilka funkcji. Poza dodatkowymi skrótami klawiszowymi, o których za chwilę, rozwiązuje on problem pasków postępu, które pojawiają się w przypadku niektórych stacji. Wtedy NVDA szaleje, oczywiście można wyłączyć czytanie pasków postępu NVDA+U, ale później trzeba pamiętać, żeby znowu to włączyć. Poza tym mamy funkcję losowego wyboru stacji z aktualnie wyświetlonej listy. Ustawienia dodatku znajdziemy w menu NVDA Opcje na samym końcu.
Skróty dodane przez wtyczkę do NVDA, działają tylko w oknie programu:
Control+Shift+strzałka w prawo/w lewo: podgłośnij/ścisz o 3%
Control+Shift+strzałka w górę/w dół: podgłośnij/ścisz o 5%
Control+Shift+PageUp/PageDown: podgłośnij/ścisz o 20%
Control+Shift+M (jak middle, czyli środek): ustaw głośność na 50%
Control+P (jak Play/Pause): odtwórz/zatrzymaj (klika w przycisk Play)
Control+R (jak Record): włącz/zatrzymaj nagrywanie (klika w przycisk Rec)
Control+M (jak Mute): wycisz/odcisz (klika w przycisk Mute)
lewy Alt+strzałka w prawo/w lewo: odtwórz następną/poprzednią stację z historii (czasami działa dziwnie, np. odtwarza tę samą stację, której właśnie słuchamy, wtedy trzeba nacisnąć jeszcze raz)
Control+E (jak Expand): rozwiń/zwiń okno główne (klika w przycisk Expand)
Control+F (jak Favorites): otwórz listę ulubionych (klika w przycisk Fav)
Control+O (jak Options): otwórz ustawienia programu (klika w przycisk Options)
Control+T (jak Top): włącz/wyłącz okno główne zawsze na wierzchu (klika w przycisk Top)
Control+Q (jak Quit): Zamknij program (klika w przycisk Exit)
lewy Alt+I (jak Info): przeczytaj szczegóły odtwarzanej stacji (jeśli stacja się nie odtwarza, poinformuje nas, że połączenie nie powiodło się)
lewy Alt+B: odczytaj bufor (przydaje się, kiedy strumień stacji ładuje się dłużej, wtedy czyta, ile procent już się załadowało)
levy Alt+V: odczytaj aktualną głośność
Kilka kolejnych skrótów jest na liście z prawym Altem, bo takie są one domyślnie, ale można je przestawić w ustawieniach wtyczki na CTRL+Shift, co jest w przypadku polskiej klawiatury dość zasadnicze.
prawy Alt+E (jak Edit): przejdź do pola edycji wyszukiwania
prawy Alt+S (jak Stations): przejdź na listę stacji
prawy Alt+T (jak Title): opcje filtrowania wg. nazwy stacji (w praktyce służy głównie do wyświetlenia naszych własnych stacji, które możemy dodać do programu tylko dla siebie, niezależnie od bazy)
prawy Alt+C (jak Country): opcje filtrowania wg. kraju (wyświetla listę krajów)
prawy Alt+G (jak Genre): opcje filtrowania wg. gatunku (wyświetla listę gatunków)
prawy Alt+L (jak Language): opcje filtrowania wg. języka (wyświetla listę języków)
prawy Alt+R (jak Random): odtwórz losową stację z aktualnie wyświetlonej listy
Uwaga do filtrowania: Jeśli chcemy usunąć wcześniej włączony filtr, należy otworzyć jego menu i wybrać pierwszą opcję na liście, czyli Okno dokumentu.
Już na początku wpisu wspomniałem, że jestem moderatorem bazy stacji. Jeśli więc znajdziecie stację, która nie działa, możecie odzywać się prosto do mnie i w ciągu kilku dni problem powinien zostać naprawiony. Jeśli troszkę znacie się na strumieniach radiowych, możecie też zarejestrować się na stronie z bazą stacji (link ze słowem stations na końcu) i wysyłać propozycje, baza stoi na WordPressie i nie jest to nic trudnego.
Na sam koniec jeszcze trik, jak pobierać nową bazę za pomocą samego programu częściej niż powinniśmy, czyli np. w darmowej wersji częściej niż raz na tyydzień. W folderze programu, o którym pisałem wcześniej, trzeba znaleźć plik Radiosure.ini. Otwórzcie go w notatniku i wyszukajcie datę, wystarczy wpisać bieżący rok. Wtedy zobaczycie datę i godzinę ostatniego sprawdzenia bazy stacji. Wystarczy zmienić np. dzień albo godzinę, żeby data była wcześniej niż tydzień temu albo wcześniej niż w ciągu ostatnich 24 godzin, jeśli korzystamy z wersji płatnej. Później zamknijcie plik i włączcie program i baza pobierze się w ciągu jakichś 15-20 minut. Nie jest to całkiem legalne, ale jak najbardziej możliwe.
Wierzę, że zachęciłem niektórych z was do odkrywania stacji radiowych z różnych części świata albo po prostu do używania programu RadioSure. W razie pytań jestem otwarty. Trzymajcie się, miłego Adwentu i do następnych wpisów.

21 replies on “RadioSzczur, czyli dostępny program do słuchania radia dla systemu Windows”

Oooj piękne czasy mi przypomniałeś. W 2009 skakałem z radości z powodu tak fajnej aplikacji. Niestety ostatnio zraziłem się z powodu braku aktualizacji. Boję się że któregoś pięknego dnia baza się zamknie, i program całkowicie pierdutnie. Btw: jest jakikolwiek kontakt z autorem? Jest w ogóle w planach dalszy rozwój programu? Czy to już na dobre zostanie tak jak jest obecnie?

Dodałem do wpisu parę rzeczy, o których wcześniej zapomniałem. @Magmar, tak, baza powinna uaktualnić się sama, wystarczy, żeby program był uruchomiony przez jakieś 15-20 minut. Po uaktualnieniu bazy, jeśli masz Windows 10, pojawi się powiadomienie, że baza stacji została uaktualniona i nie jestem pewien, czy trzeba zrestartować program czy wystarczy raz albo dwa razy coś wyszukać i odświeży się samo z siebie. @Denis333 Fakt, kiedyś może tak się zdarzyć, ale z tego co widzę, na razie społeczność wokół bazy stacji jest dość duża i raczej to się nie zmienia.

Porządny wpis.
Ja się z tym programem nie za bardzo polubiłem, a, jako że wcześniej wpadłem na Tapina, to trwam przy nim, przy jakiejś starszej wersji do dziś, ale nie zależy mi na bazie stacji, bo korzystam tylko ze soich ulubionych strumieni.
Dosyć duża klawiszologia jest do opanowania tak wnioskuję po Twoim wpisie.
Pisałeśo paskach postępu. Ktośtu wcześniej na forum pisał o takim problemie i wystarczy stworzyć profil dla programu, który będzie się sam uaktywniał i w profilu wyłączyć informowanie o paskach, wtedy pamiętać o przełączaniu tego nie trzeba.

A ta baza stacji to się sama co tydzień aktualizuje czy trzeba co tydzień pobierać aktualną? Tak pytam bo pobrałem dzisiejszą i co teraz mam zrobić?

@Kmicic92 Powinna aktualizować się sama co tydzień, albo jak chcesz częściej, to pobieraj albo zmieniaj datę w pliku konfiguracyjnym, tak jak napisałem.

Nie, mam na myśli Radiosure.ini. Pisałem o tym pod koniec wpisu. Ale jak umiesz pobierać, to na jedno wychodzi, tylko jeszcze ważna sprawa, baza wychodzi raz na dzień, w nocy naszego czasu, jakoś pomiędzy drugą i piątą, więc nie musisz pobierać bazy ileś razy w ciągu jednego dnia.

Fajne to jest, że jak zaczyna się w radiu jakiś utwór to mnie informuje o tytule i wykonawcy samo. Hyba faktycznie przestanę słuchać ze strony i przestawię się na aplikację. Minus jest tylko jeden, na stronie mogłem jeszcze sprawdzić tytuł albumu, z którego dany utwór pochodzi i rok wydania, ale i tak fajnie.

@Stefan Nie no nietrzeba zapamiętywać tych wszystkich skrótów, w ich opisie zawsze też napisałem, w co dany skrót klika, przynajmniej jeśli chodzi o wtyczkę do NVDA. Ona jest zaprogramowana tak, że fizycznie klika w odpowiedni przycisk w oknie. Masz rację, profil NVDA to też sposób na paski postępu, ale nieskromnie przyznam, że to ja pisałem z autorem wtyczki w sprawie kilku problemów i dzięki temu mamy właśnie brak oznajmiania pasków w programie, rozwiązanie filtrów, losowy wybór stacji i możliwość zmiany skrótów z prawym Altem na CTRL+Shift. No więc jak już do niego pisałem, to wspomniałem mu o kilku problemach pomiędzy NVDA i programem, bo czemu nie.

Skromność jest tu nie na miejscu, wykonałeś kawał dobrej roboty by z tego programu korzystało się lepiej.
A i wpis wartościowy, bo początkującemu użytkownikowi programu będzie bardzo pomocny.
A o profilach wspomniałem, bo ktoś na forum się kiedyś pytał jak to zrobić, by tych pasków nie było i pisałem mu instrukcję jak to uczynić za pomocą profilii. Dodatku do NVDA wtedy nie było pewnie, a przynajmniej ja o nim nie wiedziałem.

Dzięki, że dałeś ten wpis. używam ten program i jestem zadowolona. Mały minus to taki że w wersji bezpłatnej tylko 20 stacji możesz dodać do ulubionych.

Menu kontekstowe na którymkolwiek z przycisków, ale nie na polu edycji albo na liście stacji. Tam masz historię jako jeden z elementów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *