Categories
O radiu i z radia

Zgrana kaseta z fragmentami programu czechosłowackich stacji publicznych

Cześć wszystkim, ostatnio nie mam za dużo czasu na pisanie postów, ale tym muszę się z Wami podzielić. Trafiłem na YouTube na zgraną kasetę z fragmentami programu wszystkich stacji czechosłowackiego radia publicznego z roku 1982. Kasetę nagrał prawdopodobnie Karel Honzík, który działa lub do niedawna działał w czeskiej społeczności miłośników radia, tzw. DX-erów. Dla mnie jest to skarb, bo zawsze mnie ciekawiło, jak brzmiało radio kiedyś.
Nagrania są często odtwarzane lekko szybciej. Przed samym linkiem napiszę Wam jeszcze po kolei, co wszystko na nagraniu słychać. Postaram się zawsze też dopisać, ile wyżej jest dany sygnał na nagraniu, jakby ktoś chciał pobrać i się pobawić tempem.
Używam skrótów: ČRo = Český rozhlas (czeskie radio publiczne), RTVS = Rozhlas a televízia Slovenska, (słowackie radio i telewizja publiczna)
1. Stanice Praha – Stacja Praga, nadająca dla Czech. Dziś ČRo Dvojka, wcześniej przez długi czas ČRo 2 Praha. Nagranie pół tonu wyżej.
2. Stanica Bratislava – Stacja Bratysława, nadająca dla Słowacji. Dzisiaj RTVS Rádio Regina. Nagranie ton wyżej.
Obie te stacje miały być rodzinne, czyli nadawać audycje dla różnych grup docelowych. Na tych stacjach były rozszczepy dla regionów.
3. Stanice Hvězda (po słowacku: Stanica Hviezda) – Stacja Gwiazda, nadająca na cały kraj. Dzisiaj jej następcami są w Czechach ČRo Radiožurnál i na słowacji RTVS Rádio Slovensko. Stacja z wiadomościami i muzyką. Nagranie pół tonu wyżej.
4. Stanice Vltava – Stacja Wełtawa, stacja kulturalna dla Czech. Dzisiaj ČRo Vltava. Nagranie pół tonu wyżej. W tym fragmencie jest kawałek audycji edukacyjnej po rosyjsku.
5. Stanica Devín – Stacja Devín – stacja kulturalna dla Słowacji, dzisiaj RTVS Rádio Devín. Nagranie ton wyżej. W tym fragmencie jest też test odbioru w stereo (usłyszycie: lewy kanał, prawy kanał, środek), niestety nagranie jest w mono.
6. Pražský zvukový deník – Praski Dziennik Dźwiękowy, audycja regionalna dla Pragi, dzisiaj praskie radio regionalne nazywa się ČRo Rádio DAB Praha. Nagranie w poprawnej prędkości. Zwróćcie uwagę na podkład, melodia jakoś znajoma, prawda?
😉
7. Studio dla Regionu/Województwa Środkowoczeskiego. Dzisiaj ČRo Region Praha a Střední Čechy. Nagranie pół tonu wyżej.
8. Studio Ústí nad Labem – program dla Czech Północnych. Dzisiaj ČRo Sever. Nagranie pół tonu wyżej.
9. Studio České Budějovice – program dla Czech Południowych. Dzisiaj ČRo České Budějovice. Nagranie pół tonu wyżej.
10. Studio Plzeň – Studio Pilzno, program dla Czech Zachodnich. Dzisiaj ČRo Plzeň. Nagranie pół tonu wyżej.
11. Studio Hradec Králové – program dla Czech Wschodnich. Dzisiaj ČRo Hradec Králové. Nagranie pół tonu wyżej.
12. Studio Ostrava – program dla Moraw Północnych i czeskiej części Śląska. Dzisiaj ČRo Ostrava. Nagranie pół tonu wyżej. Jest w nim kawałek piosenki, której nie mogę na razie znaleźć. Możliwe, że nawet jej nie wydano i jest tylko w archiwum studia Ostrawa. Przed początkiem programu z Ostrawy słychać koniec przeglądu stanu wody na czeskich rzekach, który był nadawany po czesku i niemiecku.
13. Studio Brno – program dla Moraw Południowych, regionu blisko Austrii i Słowacji. Dzisiaj ČRo Brno. Nagranie pół tonu wyżej.
14. Štúdio Bratislava – program dla miasta Bratysława, konkretnie audycja Bratislavský zvukový denník, Bratysławski Dziennik Dźwiękowy. Dzisiaj RTVS Rádio Regina Bratislava. Nagranie ton wyżej.
15. Hlasy a ozveny, Głosy i Pogłosy – program dla Słowacji Zachodniej, dzisiaj również RTVS Rádio Regina Bratislava. Nagranie pół tonu wyżej.
16. Štúdio Banská Bystrica – program dla Słowacji środkowej. Dzisiaj RTVS Rádio Regina Banská Bystrica. Nagranie pół tonu wyżej.
17. Štúdio Košice – Program dla Słowacji wschodniej. Dzisiaj RTVS Rádio Regina Košice. Nagranie pół tonu wyżej.
18. Program dla mniejszości niemieckiej. Nagranie się wydaje w poprawnej prędkości, jak chodzi o sygnał. Podkład jest odtwarzany szybciej w porównaniu do oryginału, utwór nazywa się Vždy s úsměvem (Zawsze z uśmiechem).
19. Program dla mniejszości węgierskiej, dzisiaj RTVS Rádio Patria. Nagranie pół tonu wyżej.
20. Program dla mniejszości ukraińskiej, dzisiaj część RTVS Rádia Patria. Nagranie pół tonu wyżej.
21. Program dla mniejszości polskiej, dzisiaj nadawany w ČRo Ostrava. Nagranie jest chyba odtwarzane poprawnie.
22. Radio Praga, stacja dla zagranicy. Dzisiaj ČRo Radio Prague International i RTVS Radio Slovakia International. Nagranie pół tonu wyżej.
23. Interprogram Radio Praga – część Radia Praga, nadawana chyba na falach średnich, z tego co wiem od kolegi. Był to program z nowszą muzyku, wiadomościami po angielsku, francusku i niemiecku. Nagranie odtwarzane mniej więcej poprawnie.
24. Zelená vlna – Zielona fala, audycja dla kierowców, nadawana w radiu Hvězda. Nagranie pół tonu wyżej. Wiadomości dla kierowców w czeskim i słowackim radiu do dziś nazywają się Zelená vlna.
Poniżej link, życzę miłego słuchania.

2 replies on “Zgrana kaseta z fragmentami programu czechosłowackich stacji publicznych”

No tak, niestety. Wszędzie było prawie podobnie. Różnice oczywiście były, bo kościół na przykład był pod mniejszym naciskiem komunistów jak w innych krajach bloku socjalistycznego. W Czechosłowacji czy NRD, takiej swobody w nauce religii nie było, ale zato sytuacja ekonomiczna była lepsza. A u nas było ciężko gospodarczo. Jeszcze trzeba było do "braci ze wschodu" wysyłać żywność. I masz rację, gdy piszesz, że to jest skarb. Sposób mówienia, sam program, widać, że to jakieś sztuczne, wyreżyserowane. Nie ma tam świeżości, tylko wszystko musi być pod kontrolą. Tam nie mogło być miejsca na coś nieprzewidywalnego. No i mnóstwo propagandy. Takie są moje pierwsze wrażenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EltenLink